Православный храм у г. Львов / UA
«земля» и «небо»
2019 Львов
конкурс, предпроетная пропозиция
Васильев Євгений, Кузьменко Андрей, Клоченко Максим,
Дернова Анастасия, Широян Лусинэ, Косюга Марина, Чала Марина
378 м.кв.
концепція, символізм
концепція храму побудована навколо одного з кодів символіки православного храму - зв’язку землі та неба. забудова складається з двох функціональних блоків. перший це «земля» - заглиблений у землю, символізує людське, громадське та несе у собі соціальну функцію, та «небо» - тягнеться у небо, символізує небесне, нематеріальне та несе у собі сакральну функцію. архітектурний образ будівлі відображає відношення цих двох сторін буття в житті людини.
ця ідея реалізована в мінімалістичній формі, яка бере за основу православну об’ємно-планувальну крестово-купольну традицію. через аналіз пропорцій традиційних рішень проект робить спробу знайти сучасний код архітектурної айдентики українського храму та втілити його в формі купола, вікон та дверей, в відчутті інтер’єрного простору будівлі.
ландшафт
головна цінність місця - це унікальний історично-складений ландшафт. пропонується максимальне його збереження та підкреслення за рахунок врізки монолітного об’єму цокольного поверху без зміни навколишнього ландшафту.
на нашу думку, відновлення земляного валу, може негативно вплинути на зв’язок храму та парку. це питання мусить бути прекметом окремого проекту парку. тому пропонується косметично облагородити існуючу мережу стежок, для захисту від бруду, створити окружну стежку навколо храму по історичному контуру фортеці з відкриттям видів на місто та храм. на видових місцях поставити дерев’яні лавки.
зелені насадження максимально зберігаються в тому стані як вони є сьогодні, можуть бути крапково проряджені для відкриття видів зі стежки.
містобудівна концепція
місце розташування будівлі дає їй можливість бути водночас локальним храмом та об’єктом туристичної та громадської інфраструктури міста. пропонується м’яко продовжити публічний простір парку на територію храмового комплексу, організувати на експлуатованій покрівлі цокольного поверху терасу з видом на високий замок та храм архистратига михаїла. також дати можливість проведення культурно-просвітницьких заходів у внутрішньому церковному дворі. ці заходи підкреслять місію храму надавати та допомагати.
усадка храму враховує візуальний зв’язок на сакральну частину храму
з вул. мечникова та вул. тершаковців, тобто з боку головних пішохідних внутриквартальних зв’язків.
рішення фасаду та його підсвітка дає можливість храму вплинути та стати органічною частиною міського силуету.
програма простору
цокольний поверх є платформою для проведення релігійних свят та обрядів, кресних ходів, є видовою терасою на місто.
внутрішній двір з амфітеатром може стати місцем проведення публічних релігійних, культурологічних, просвітницьких, волонтерських презентацій та лекцій.
в приміщеннях цокольного поверху розташовуються юридична та психологічна консультації, недільна школа та волонтерський офіс. кожна з цих зон має свій внутрішній двір під відкритим небом для праці та відпочинку на вулиці.
матеріал
використання матеріалів продовжує концепцію переходу землі в небо. пропонується буквально використати місцевий ґрунт (білий мергель має благородний світло-охристий колір) для зведення землебитних стін цокольного поверху та виготовлення цегли для сакрального об’єму храму. використання цього матеріалу - також є референс до земляної фортеці яка була колись на цьому місці.
верхню частину храму пропонується звести зі скляної цегли, для створення відчуття нематеріальності куполу, який є символом нематеріальності божественної присутності. скляна цегла може бути вироблена локальними майстернями. форма цегли - плінфа, це є референс до візантійської та староруської будівельної традиції
щоб посилити зв’язок локальної громади та будівлі, пропонується нанесення імен парафіян на цеглі. це також є символом партисипаційного шляху будівництва.
теплотехнічне рішення
всі рішення спрямовані на оптимізацію витрат на охолодження та обігрів будівлі.
пропонується використання подвійного фасаду та геотермальної системи «канадський колодязь».
інтер’єр
білі чисті поверхні разом із грою світла який проходить через купол сприяє створенню ефекту сакральності.
внутрішній фасад з прорізами вікон та дверей відтворює традиційну аутентичну атмосферу православного храму.